Shin Splints

Ból piszczeli u biegaczy - Shin Splints

Odczuwasz bóle przedniej i środkowej części piszczeli związane z aktywnością fizyczną? Poznaj sposoby na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości. Dowiedz się, jak rozpoznać swój problem i podejmij działania, które pozwolą Ci cieszyć się swoją pasją!

 

Czym jest shin splints?

Shin splints czyli sztywność goleni, to inaczej zapalenie okostnej kości piszczelowej. Z tym problemem borykają się najczęściej biegacze, jednak dotyczy on również sportowców innych dyscyplin związanych z bieganiem - jak piłka nożna, triathlon czy rugby. Dolegliwość zwykle wiąże się z przeciążeniem narastającym podczas treningów (często występujący po sezonie) lub wykonaniu zbyt wymagającej jednostki treningowej u początkujących sportowców.

Shin splints jest ogólnym pojęciem, na które składa się wiele dolegliwości. Najczęściej spotykanymi są:

  1. Zespół przeciążenia przedniej okolicy piszczeli (ATSS)

Ból lokalizujący się na przedniej części kości piszczelowej obejmuje mięsień piszczelowy przedni. Odpowiada on za unoszenie stopy i ekscentryczne hamowanie podczas fazy podporu. Objawia się przy unoszeniu palców z piętą dotykającą podłoża.

  1. Zespół przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli (MTSS)

Charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w przyśrodkowej części goleni, łączy się również z dysfunkcją mięśnia piszczelowego tylnego. Odpowiada on głównie za chronienie przed nadmierną rotacją wewnętrzną i utrzymywanie łuku podłużnego stopy. W sytuacji, gdy mięsień ten jest słaby, łuk zapada się co powoduje mikrourazy na kości piszczelowej.

Czym objawia się shin splints?

Głównym objawem shin splints jest tępy, często obustronny ból w środkowej i dolnej części podudzia. Po wysiłku ból nasila się, a dodatkowo może występować obrzęk - tkliwość utrzymuje się przez kilka dni. Na początku ból ujawnia się tylko w pierwszej fazie treningu, często ustępuje podczas ćwiczeń, ale powraca w okresie potreningowym. Wraz z postępem choroby, ból może trwać podczas ćwiczeń, a także może być obecny przez wiele dni po zaprzestaniu aktywności.

 

Jeśli rozpoznajesz któryś z objawów u siebie- Umów się na konsultację, a my zapewnimy ci specjalistyczną terapię na Twoje dolegliwości

Feel it Therapy

Al. Jerozolimskie 87 Warszawa

#bieganie  #fizjoterapia #warszawa


realizacja: www.asearch.pl