Czym jest Run Fitting®?

Projekt RunFitting powstał, jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie sportami biegowymi. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, najczęściej nie są do niego przygotowane, czego skutkiem jest niska wydajność oraz częste urazy i kontuzje.

Słabe wyniki w tym obszarze spowodowane są pracą, którą wykonujemy, a także naszym trybem życia. Obecnie najwięcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, jesteśmy mało aktywni, a dodatkowo sposób naszego podróżowania jest uzależniony od technologii, co zniechęca nas do przemieszczania się za pomocą chodu, a tym bardziej biegu. W efekcie nasz schemat ciała oraz napięcie tkanek przyjmuje jako pozycję wyjściową, pozycję siedzącą, a nie wyprostowaną, która wynika z ewolucji

 

W ten sposób oduczyliśmy się biegania, czyli najbardziej naturalnej metody przemieszczania się człowieka. Misją RunFittingu jest nauczenie społeczeństwa prawidłowej techniki biegania a właściwie przypomnienie im czegoś, co jest zapisane w naszym kodzie genetycznym. 

Dla kogo jest RunFitting?

RunFitting to projekt dla wszystkich którzy poruszają się krokiem biegowym. Jest on przeznaczony zarówno dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, jak też dla zaawansowanych biegaczy. Z naszego wsparcia korzystają więc osoby, które chcą przebiec swój pierwszy półmaraton, jak też Ci którzy przygotowują się do wyczerpujących, kilkugodzinnych maratonów. RunFitting to nie tylko informacje na temat tego, jak biegać szybciej – to przede wszystkim możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy na temat naszych niedociągnięć oraz szansa na pozbycie się ich, a w efekcie wyeliminowanie ryzyka kontuzji oraz podniesienie wydajności naszego organizmu. 

Jak przebiega RunFitting?

RunFitting składa się z dwóch części – pierwsza z nich to badanie analizujące sposób i techniki biegu, a druga - RunTraining, to ćwiczenia dla biegaczy pozwalające wyeliminować wszelkie niedociągnięcia. 

Badanie przeprowadza i analizuje doświadczony fizjoterapeuta, który ocenia takie elementy, jak:

 • zakresy ruchomości stawów kończyny dolnej;
 • siłę mięśniową;
 • rozciągnięcie mięśni;
 • dysbalans mięśniowy w obrębie kluczowych grup mięśniowych;
 • badanie stóp;
 • badanie wad postawy.

Analiza odbywa się przy wsparciu nowoczesnych technik, w tym videoanalizy wzorców ruchowych, stabilności kończyny dolnej, czy ogólnej videoanalizy biegu. Dzięki temu możemy z innej perspektywy zobaczyć, jak zachowuje się nasze ciało podczas poszczególnych faz biegu. 

Na podstawie wyników, fizjoterapeuta tworzy raport z badania, w którym zostaje zawarta:

 • ocenę potencjału biegowego;
 • ocenę ryzyka kontuzji;
 • analizę techniki biegu;
 • słabe punkty ciała ograniczające rozwój biegowy;
 • wyjaśnienie, jak dane ograniczenia przekładają się na bieganie;
 • rekomendację rodzaju obuwia;
 • zalecenia postępowania, które rozwiążą zdiagnozowane problemy.

Jaki jest kolejny krok? 

RunFitting pozwoli Ci zdobyć wiedzę na temat tego, co w Twoim procesie biegowym wymaga udoskonalenia. Kolejną fazę stanowi RunTraining - jest on realizowany podczas 45 minutowych zajęć, w trakcie których trener przygotowania motorycznego omówi z Tobą szczegółowo wyniki badania, a następnie pomoże Ci w treningu, prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń oraz doborze techniki biegania. Dzięki temu dowiesz się, jak pracować nad sobą, by zacząć biegać wydajniej i ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji. 

W ramach badania oraz pierwszego treningu odstajesz od nas narzędzia do własnej pracy.  Możesz również kontynuować proces poprawy pod naszym okiem – zapewnimy Ci zaawansowane treningi motoryczne oraz sesje fizjoterapii ruchowej. Praca nad ciałem w warunkach gabinetowych, uzupełniana jest treningami w zakresie techniki biegania, pod okiem trenera RunFitting – Mateusza Kaźmierczaka, wielokrotnego mistrza Polski w triathlonie. Z nami dowiesz się, jak biegać szybciej.

Kiedy przyjść i jak się przygotować?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry, by poprawić swoją technikę biegu i dowiedzieć się co robić, żeby uniknąć kontuzji. Najlepiej jednak zgłosić się do nas w okresie, gdy będziesz miał czas na wprowadzenie treningu uzupełniającego. Jeżeli więc biegasz sportowo to należy unikać sytuacji, w której istnieje ryzyko przetrenowania, czyli np. nie przed głównym startem sezonu. Lepiej przystąpić do projektu parę miesięcy przed lub bezpośrednio po głównym starcie. 

Wybierając się na analizę należy mieć na uwadze kilka zasad, które pozwolą efektywnie wykorzystać spędzony wspólnie czas. Przede wszystkim warto pamiętać, że nie wymagamy aktualnej formy biegowej, jednak należy się do nas zgłosić w okresie, w którym nie mamy żadnych urazów mogących zakłócać wyniki testów. Należy też zabrać ze sobą możliwie obcisły strój sportowy (ze względu na większą dokładność analizy), a także buty biegowe – najlepiej te, z których najczęściej korzystamy. 

 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, to skontaktuj się z nami! 

 

Badanie wykonujemy w gabinecie Feel it Therapy

Al. Jerozolimskie 87 Warszawa

#bieganie  #fizjoterapia #warszawa #czymjestrunfitting #runfitting

 


realizacja: www.asearch.pl